Kobiety, gdy mają problemy we współżyciu, konsultują się z lekarzem. Według statystyk robi tak co 10 Polka. Zupełnie inaczej wyglądają statystyki, jeśli chodzi o mężczyzn ponieważ aż 96% z nich nie konsultuje z lekarzem swoich dolegliwości dotyczących sfer intymnych. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że kobiety regularne wizyty u lekarze ginekologa traktują jako element dbania o zdrowie. Panowie wciąż problemy z erekcją traktują jako coś co jest wstydliwe a wręcz upokarzające i dlatego nie chcą nikogo w nie wtajemniczać, nawet lekarza.
OBS a impotencja
Obturacyjny Bezdech Senny to z pozoru bardzo odległy temat od zaburzeń erekcji jednak okazuje się, że obie dolegliwości są ze sobą powiązane silniej, niż mogłoby się wydawać. Chrapanie okazuje się tylko wierzchołkiem góry lodowej problemów w sypialni.
Związki między jakością snu a jakością życia seksualnego badano już w starożytności, jednak dopiero XIX zainteresowano się tym tematem bardziej dokładnie, głównie za sprawą Zygmunta Freuda, ojca psychoanalizy. Zaczęto doszukiwać się związków przyczynowo-skutkowych, raz zaburzenie w sferze seksualnej zrzucając na zaburzenia snu, a czasem wręcz odwrotnie. Mimo tych dociekań, problem wciąż jednak nie pozostał zbadany.
Udowodniony został zaś związek między impotencją a OBS. Aż u 40 % badanych zanotowano wyraźną poprawę sprawności seksualnej po podaniu leków na objawy OBS. Co zatem sprawia, że chrapanie ma tak duży wpływ na jakość życia seksualnego?
Zaburzenia erekcji – przyczyny
Warto przyjrzeć się głównym czynnikom wpływającym na impotencję. Prawidłowy przebieg erekcji wymaga poprawnego działania organizmu pod względem hormonów, psychologii i neurologii oraz właściwej kondycji i budowy ciał jamistych penisa. Zaburzenia w jednej z wymienionych sfer powoduje impotencję. Można zatem stwierdzić, że przyczyny zaburzeń erekcji można podzielić na : zaburzenia związane z krążeniem, hormonami, przyczyny neurogenne oraz psychogenne.
Ponadto, do osiągnięcia erekcji konieczne jest skoordynowanie funkcji dwóch części obwodowego układu nerwowego : współczulnej, która znajduje się w odcinku piersiowo-lędźwiowej kręgosłupa, oraz przywspółczulnej, która znajduje się w odcinku krzyżowym. Jeżeli przewagę obejmuje układ współczulny, prącie wiotczeje. Kluczowe jest zatem, by w czasie wzwodu zablokowana była część współczulna obwodowego układu nerwowego.
OBS a zaburzenia erekcji
Szukając wyjaśnienia związku między OBS a impotencją, najczęściej lekarze wskazują na czynniki, które pokrywają się w dużej mierze z tymi, które opisaliśmy powyżej. Chodzi tu o okresy niedotlenienia organizmu, które wpływają na stałe pobudzenie części współczulnej obwodowego układu nerwowego, który uzyskuje przewagę przy każdym nieświadomym wybudzaniu się. Badania dowodzą również, że u mężczyzn z OBS dochodzi do zaburzeń testosteronu, w tym jego niedoboru. OBS w dużej mierze wpływa destruktywnie na psychikę, może nawet prowadzić do depresji.
Zaburzenia erekcji są zatem wynikiem głębszych i poważniejszych schorzeń, których destruktywny wpływ na organizm ujawnia się dopiero po latach. Tak samo wpływa na organizm chrapanie, które jest tylko objawem groźnego schorzenia, które ma wpływ na działanie wielu sfer organizmu pozornie niezwiązanych ze sobą. Może prowadzić do zaburzeń pracy serca, problemów psychicznych, podnosi ryzyko udaru itp.
Podsumowanie
Nie ma wątpliwości że istnieje związek między impotencją a OBS, a podjęcie leczenia bezdechu terapią CPAP wpływa na znaczną poprawę sfery seksualnej u osób chorych. Jeżeli terapię połączy się ze zmianą przyzwyczajeń, można osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Jeżeli uważasz, że bezdech senny może odpowiadać za twoje problemy, warto odwiedzić specjalistę. Właściwie dobrana terapia po profesjonalnej diagnozie może znacząco poprawić jakość twojego życia w wielu sferach.