Wpływ marihuany na zaburzenia erekcji

W badaniach wykryto, że palenie liści konopi indyjskich, które u nas bardziej znane są pod potoczną nazwą marihuana, wpływa negatywnie na jakość nasienia u mężczyzn. W oparciu o te wyniki, podejrzewa się, że chroniczne palenie marihuany może być powodem bezpłodności. Badania przeprowadzone na zwierzętach jednak tej tezy nie potwierdziły. Obecnie pojawiają się również opinie, że palenie marihuany może prowadzić do zaburzeń erekcji. Czy jednak jest tak faktycznie? Na forach internetowych i w coraz liczniejszych pseudonaukowych serwisach przeczytać można na ten temat wiele, często zaprzeczających sobie rewelacji. Jakie zatem są fakty? Jeden z nich to taki, że Europejskie Towarzystwo Urologiczne w wytycznych z 2005 roku odnoszących się do zaburzeń erekcji, wpisało na listę substancji potencjalnie wpływających na zaburzenia erekcji kokainę oraz pochodne morfiny, lecz nie wspomina tam o marihuanie.

Nie ma obecnie żadnych badań, które by potwierdzały lub zaprzeczały tezę o wpływie palenia marihuany na zaburzenia erekcji. Wśród różnych naukowych publikacji jest tylko jedna wspominająca o substancji, która jest pochodną konopi indyjskich – dronabinolu. W publikacji tej wspomniano o zaburzeniach erekcji jako skutkach ubocznych stosowania dronabinolu u osób z anoreksją. Trudno jednak na tej podstawie odpowiedzieć na pytanie czy sama marihuana ma wpływ na potencję. Brak danych jednak nie wyklucza, że marihuana ma negatywny wpływ na jakość pożycia seksualnego.

Nie można podważyć również faktu, że substancje czynne jakie uwalniane są podczas palenia marihuany mają pośredni wpływ na działanie układu hormonalnego co w efekcie wpływa na stężenie niektórych hormonów, w tym min. testosteronu. U palaczy konopi zauważono zaburzenia powiązane z osiąganiem orgazmu co może być właśnie związane ze zmianami w układzie hormonalnym. Nie jest zatem wykluczone, że te same zmiany wpływać mogą również na proces erekcji.

Zupełnie inną kwestią jest fakt, że dym wydzielający się z palących konopi zawiera podobne szkodliwe substancje, co dym papierosowy. Może on tym samym prowadzić do rozwoju tych samych chorób min. chorób tętnic, których objawem jest często impotencja. W dodatku bardzo często jest tak, że osoby palące marihuanę równie chętnie sięgają po alkohol i papierosy, a taki styl życia jest kojarzony z problemami z erekcją.

W podsumowaniu warto zatem podkreślić, że brakuje danych na temat wpływu palenia marihuany na erekcję jednakże wcale nie powinno to uspokajać palaczy. Faktem bowiem jest, że u osób, które palą konopie dochodzi do zmian w organizmie w obrębie gospodarki hormonalnej, co może być powodem impotencji.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *