Impotencja neurogenna może mieć podłoże mózgowe lub rdzeniowe. Główne przyczyny impotencji neurogennej mózgowej to guzy mózgu, urazy czaszkowo-mózgowe, udary mózgu, przewlekłe choroby zwyrodnieniowe, padaczka, infekcje ośrodkowego układu nerwowego. Za zachowania seksualne odpowiada płat skroniowy, układ limbiczny oraz podwzgórze. Te elementy są ważne również w osiągnięciu erekcji. Centralny ośrodek erekcji to w ocenie specjalistów okolica przedwzrokowa i jądro przykomorowe podwzgórza. Impulsy są następnie przekazywane przez rdzeń przedłużony, rdzeń kręgowy do ośrodka erekcji w rdzeniu kręgowym. Impotencja neurogenna rdzeniowa występuje gdy blokada impulsu następuje na odcinku rdzenia przedłużonego lub rdzenia kręgowego.
Praktycznie każde uszkodzenie w okolicy ośrodkowego układu nerwowego może skutkować mniejszymi lub większymi zaburzeniami seksualnymi. Maja one jednak najczęściej charakter przemijający ze względu na ogromną zdolność regeneracji . Jedynie rozległe urazy mogą prowadzić do trwałych zaburzeń.
Diagnostyka impotencji neurogennej
Ustalenie jakie podłoże ma impotencja neurogenna wymaga badania neurologicznego. Często badanie neurologiczne uzupełniane jest badaniami pomocniczymi takimi jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, elektroencefalogram, scyntygrafia izotopowa. Już dokładny wywiad medyczny oraz charakter zaburzeń seksualnych pozwala na wstępną ocenę lokalizacji problemu.
Choroby wywołujące impotencje neurogenną mózgową
- Guzy mózgu – mogą być to zmiany nowotworowe, ropienie, ziarniaki zapalne, torbiele pajęczynówki, tętniaki, oraz pasożyty. Zmiany te powodują ciasnotę śródczaszkową oraz ucisk mózgu.
- Urazy mózgu – są obecnie narastającym problemem. Dojść do nich może w różnych sytuacjach. Urazy mózgowe mogą powodować problemy z pamięcią, wzrokiem, z poruszaniem się, początkowo mogą również doprowadzić do utraty świadomości, krwawień wewnątrzczaszkowych. Następstwem urazu mogą być ogniskowe lub rozlane uszkodzenia mózgu.
- Udary mózgu – to nagłe wystąpienie uszkodzenia ogniskowego lub rozlanego mózgu na skutek zaburzeń w krążeniu mózgowym. W około 80-85% przypadków zaburzenia mają charakter niedokrwienny w 15-20% to zaburzenia wywołane przez krwotoki śródmózgowe i podpajęczynówkowe.
- Choroby zwyrodnieniowe i otępienie – Choroba Parkinsona, Alzheimer, Choroba Huntingtona.
- Zapalenie opon i mózgu – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty.
Metody leczenie impotencji neurogennej mózgowej
Dość powszechnym sposobem leczenia impotencji neurogennej zalicza się farmakologię nieinwazyjną. Głównym lekiem jest trazodon, szczególnie zalecany u pacjentów po udarze mózgu. Sprawdzają się również inne, takie jak : bromokryptyna, sildenafil, wardenafil, tadalafil, apomorfina, yohimbina. W niektórych przypadkach zaleca się suplementację hormonalną- testosteronem.
Farmakologia inwazyjna polega na podawaniu substancji aktywnej przez iniekcję wprost do ciał jamistych prącia. Leczenie takie jest bardzo skuteczne, lecz często krępujące, wymagające pomocy ze strony partnerki.
W leczeniu wykorzystuje się ponadto aparaty próżniowe, tzw. pompki, które wytwarzając podciśnienie powodują wzwód. Dostępne są w większości sklepów z akcesoriami erotycznymi.
Najbardziej radykalną metodą leczniczą jest zabieg chirurgiczny obejmujący leczenie naczyniowe w obrębie prącia ewentualnie wszczepienie protezy.
Mniej inwazyjnymi metodami leczenia są seanse psychoterapeutyczne, psychoterapia dynamiczna, hipnoterapia, psychoterapia treningowa, psychoanaliza, libroterapia, terapia racjonalno-emocjonalna, metody niewerbalne.
W leczeniu impotencji sprawdza się również fizykoterapia : eletroterapia, terapia polem magnetycznym, masaże, mechanoterapia ( stymulatory, wibratory, wirylizatory), hydroterapia, akupunktura, akupresura.
O czym warto wiedzieć podczas impotencji neurogennej
Najlepsze efekty przynosi terapia w sytuacji, gdy związek partnerski pacjenta jest udany, oparty na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu. Ponadto ważne jest to, by pacjent był jak najszybciej właściwie zdiagnozowany i poddany leczeniu. Ważne jest więc, by w razie wystąpienia problemów z erekcją nie „zamiatać” problemu pod dywan tylko jak najszybciej poszukać pomocy u specjalisty np. lekarza seksuologa lub terapeuty.
Wszystkie metody leczenia impotencji neurogennej skuteczne są na tyle na ile pozwala to ogólny stan zdrowia pacjenta. Skuteczność uzależniona jest również od rozległości uszkodzeń.
Jak sobie dodatkowo pomóc?
W przypadku zaburzeń erekcji ważną sprawą jest pozbycie się leków związanych min. z rygorami narzucanymi przez religię czy otoczenie, ponadto warto rozbudzać swoją wyobraźnię erotyczną. Nie mniej ważne jest dążenie do podniesienia swojej samooceny, co podnosi równocześnie motywację do leczenia.
FAQ – Impotencja neurogenna
Czy leczenie impotencji neurogennej jest możliwe?
Tak, jednak wcześniej ważna jest diagnostyka, która dokładnie określi przyczynę problemu.
Jak leczy się impotencję neurogenną?
Leczenie jest uzależnione od przyczyny wystąpienia problemu oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Czym różni się impotencja neurogenna mózgowa od impotencji neurogennej rdzeniowej?
Kluczowe znaczenie ma tu lokalizacja urazu , który odpowiada za wywołanie impotencji.