Zaburzenia psychiczne na tle seksualnym

Trudno tak dokładnie określić co jest normalne w sferze seksualnej a co jest zaburzeniem. W jednych kulturach zaburzeniem jest seks przedmałżeński, masturbacja czy homoseksualizm, zaś w innych kulturach takie zachowania są jak najbardziej akceptowalne, są czymś naturalnym. Zresztą obecnie ludzie są coraz bardziej otwarci, wrasta tolerancja dla wielu zachowań. Coraz częściej to co jeszcze niedawno było zaburzeniem na tle seksualnym, dziś podchodzi pod określenie „preferencji” seksualnych i jest  akceptowalne.

Ogromnym zagrożeniem jest  fakt, że osoby niepewne swoich zwyczajów czy preferencji seksualnych, szukają informacji w Internecie a nie u specjalisty. W  Internecie jest duża ilość for tematycznych, stron www jednak zrzeszają one osoby o pewnych, ustalonych poglądach.  Często są to strony www z opiniami osób o bardzo radykalnych poglądach, powielających mity i przekłamania na temat zachowań seksualnych. Nie brakuje serwisów gdzie np. homoseksualizm jest postrzegany jako choroba umysłowa czy wręcz objaw opętania przez siły nieczyste. Nie brakuje osób, które takimi opiniami bardzo się przejmują, co sprawia, że wycofują się z aktywnego życia, często rozwija się u nich również depresja.

Czym są zaburzenia seksualne

Zaburzenia seksualne to stany patologiczne dotykające sfery seksualnej. Naukowcy na przestrzeni dziesiątek lat spierają się, co jednak można zaliczyć do takich stanów patologicznych.  Jak pisaliśmy bowiem, wiele tu zależy bowiem od środowiska życia jednostki, kultury danego regionu świata itp.

Przyjmuje się zatem podział zaburzeń na tle seksualnym dotyczący trzech warstw życia erotycznego :

  • zaburzenia tożsamości płciowej – rozbieżność między fizyczną a mentalną płcią
  • zaburzenia preferencji seksualnych – praktyki, sytuacje lub obiekty zainteresowania, uniemożliwiające stworzenie stabilnej relacji z drugą osobą
  • dysfunkcje seksualne – zaburzenia fizjologi seksualnej

Możliwe przyczyny zaburzeń seksualnych

Źródło pochodzenia zaburzeń seksualnych może być różne. Określa się trzy główne grupy przyczyn  zaburzeń :

czynniki biologiczne czyli

  • choroby np. cukrzyca, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze
  • uzależnienia np. alkoholizm, palenie papierosów, zażywanie narkotyków

czynniki psychiczne

  • czynniki rozwojowe – nieudane i konfliktowe małżeństwo rodziców, przemoc seksualna doświadczona w dzieciństwie
  • czynniki osobowościowe – niedojrzałość uczuciowa, kompleksy, zaburzenia identyfikacji płci
  • czynniki partnerskie – brak akceptacji ze strony jednego z partnerów, walka o dominację

czynniki społeczno-kulturowe

  • stereotypowe postrzeganie seksualności i roli seksualnych
  • zakłamany obraz seksualności kreowany w mediach
  • ograniczenia narzucane przez radykalne religie

Główne typy zaburzeń

Hipolibidemia – oziębłość seksualna- polega ona na braku potrzeby zbliżeń seksualnych z partnerem.  Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Osoba taka nie odczuwa pożądania ani podniecenia, czasem decyduje się na stosunek płciowy ale jedynie dla dobra związku. Sama nie jest zainteresowana tematami seksualnymi, ma bardzo ubogą fantazję erotyczną. Przyczyny hipolibidemi mogą być zróżnicowane : choroby psychiczne, choroby metaboliczne i naczyniowe, zmęczenie, zaburzone relacje z partnerem, zaburzenia hormonalne, znudzenie seksem lub jego monotonią. Leczenie opiera się głównie na metodach biologicznych czyli farmaceutykach rozbudzających libido, afrodyzjakach. Leczenie hormonalne w zależności od płci polega na suplementacji : u kobiet estrogenami, u mężczyzn testosteronem.

Zaburzenia erekcji – impotencja- jest to stan trwały lub czasowy uniemożliwiający odbywanie stosunków seksualnych. Może ona mieć różne stopnie zaawansowania, może więc być łagodna, umiarkowana, ciężka.

Erekcja następuje w związku ściśle określonej sekwencji  zdarzeń o charakterze fizyko-chemicznym. Wystarczy zakłócenie któregokolwiek etapu, by osiągnięcie i utrzymanie erekcji było niemożliwe lub utrudnione.

Leczenie impotencji odbywa się głównie poprzez stosowanie leków na potencje, psychoterapię, ćwiczenia mięśni miednicy.

Zaburzenia orgazmu – zaburzenie to może mieć różne postacie może dotyczy sytuacji, gdy orgazm nigdy nie został osiągnięty, gdy wcześniej był osiągany a obecnie nie, osiągnięcie orgazmu znacznie się odwleka w czasie. Zaburzenie to ściśle wiąże się z relacją partnerską, sposobem lub stopniem pobudzania. Przyczyny to najczęściej problemy z partnerem, lęki i zahamowania seksualne, masturbacja, prostata lub stan zapalne. Zaburzenie orgazmu może mieć formę od łagodnej po bardzo zaawansowaną. Sposób leczenia zależny jest od diagnostyki problemu, płci, osobowości pacjenta, czynników kulturowych oraz relacji w związku partnerskim. Stosuje się odpowiednie leki lub psychoterapię, bardzo powszechne są obecnie również metody treningowe.

Pochwica – to problem dotykający kobiet. Polega on na skurczu mięśni w ten sposób, że niemożliwa staje się penetracja pochwy przez partnera. Pochwica to przykład połączenie czynników somatycznych i psychicznych. Zalicza się tu nadwrażliwość nerwową, urazy seksualne, lęki, niedojrzałość psychiczną itp. Leczenie opiera się na leczeniu ginekologicznych z równoczesnym leczeniem psychologicznym.

FAQ – zaburzenia seksualne

Czy zaburzenia na tle seksualnym to coś co można leczyć?
Zależy to od rodzaju zaburzenia oraz jego przyczyn. Większość zaburzeń można jednak skutecznie leczyć.

Czy leki a zaburzenia seksualne można po prostu kupić przez internet?
Leki dostępne są dopiero po konsultacji lekarskiej. Nie każde zaburzenie leczy się farmakologicznie.

Cym tak naprawdę są zaburzenia seksualne?
Zaburzenia seksualne to preferencje czy zachowania seksualne, które nie są akceptowalne w danym społeczeństwie co utrudnia stworzenie satysfakcjonującego związku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *