Rak pęcherza moczowego – naturalne sposoby

Rak pęcherza moczowego należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów u osób w podeszłym wieku. W naszym kraju jest ósmym co do częstotliwości występowania u kobiet , czwartym u mężczyzn.

Rak pęcherza najczęściej zaczyna się w wewnętrznej linii komórek nabłonkowych narządu i dotykać może osób w różnym wieku. Rozpoznany na wczesnym etapie jest łatwy do leczenia jednak bardzo często dochodzi do jego nawrotów.

Objawy raka pęcherza moczowego

Do najczęstszych objawów raka pęcherza moczowego zalicza się ból pleców, ból w obszarze miednicy, bolesne oddawanie moczu, częstomocz i krwiomocz. Bóle pleców dotyczą głównie części lędźwiowej. Różowawe zabarwienie moczu nie zawsze oznacza krwiomocz, często pojawia się bowiem np. po piciu soków z czerwonego buraka, jedzeniu buraczków zasmażanych itp. Zanim więc zaczniemy diagnozować u siebie nowotwór, warto zastanowić się, co w ostatnim czasie jedliśmy.

Przyczyny raka pęcherza

Trudno określić, co powoduje rozwój raka pęcherza. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia raka pęcherza wymienia się : palenie papierosów, promieniowanie, czynniki chemiczne, zakażenia pasożytnicze. Większe ryzyko dotyczy osób z nawracającym zapaleniem pęcherza i dróg moczowych.

Inne czynniki ryzyka:

  • rasa biała
  • płeć – mężczyźni są bardziej narażeni
  • wiek – powyżej 40 roku życia
  • wcześniejsze leczenie antyrakowe
  • obciążenie genetyczne
  • przewlekłe zapalenia pęcherza moczowego
  • stosowanie niektórych leków przeciw cukrzycy

Rak pęcherza – naturalne sposoby leczenia

Poniższe metody to głównie profilaktyka nowotworowa. W przypadku osób ze zdiagnozowanym nowotworem należy wszystkie naturalne metody leczenia konsultować z lekarzem prowadzącym.

Woda z cytryną

Cytryna jest owocem bogatym w witaminę C, która ma właściwości antyoksydacyjne a więc również przeciwnowotworowe. Wodę z cytryną pita każdego dnia podnosi odporność, zwalcza przeziębienia i inne infekcje. Zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne ze uszkodzenia komórek. Warto zwiększyć spożycie cytrusów w ogóle, ponieważ większość z nich to bogate źródło witaminy C i innych antyoksydantów.

Wlewy z witaminy C

Jak wspomnieliśmy, witamina C ma ogromne właściwości antyoksydacyjne. Coraz częściej można spotkać się z wypowiedziami specjalistów,  że witamina C jest równie skuteczna jak chemioterapia a w dodatku w dodatku w przeciwieństwie do niej nie ma skutków ubocznych.  Musi jednak być podawana w postaci wlewów dożylnych, w ilościach rekomendowanych przez lekarza specjalizującego się w tego rodzaju terapii.

Picie sody oczyszczonej

Zaburzony poziom pH organizmu sprzyja rozwojowi zmian nowotworowych, dlatego zaleca się przywrócenie równowagi pH poprzez stosowanie sody oczyszczonej.  Można stosować ją w postaci roztworu do picia:

  • 2 łyżeczki sody rozpuszcza się w 230 ml wody – pić najlepiej na czczo każdego dnia.
  • 1 łyżeczka melasy i 1 łyżeczka sody oczyszczonej rozpuszczone w ciepłej wodzie

Dieta warzywno-owocowa

Warzywa i owoce mają ogromne właściwości antynowotworowe. Warto spożywać robione z nich soki , surówki, gotowane na parze. Warzywa o potwierdzonych właściwościach antynowotworowych: brokuł, kapusta, kalafior, pomidor, pietruszka, czerwony buraczek, marchew, czosnek, szpinak, jarmuż. Owoce o właściwościach antynowotworowych to głównie jabłka zjadane w całości ze skórką i pestkami.

Herbata z korzenia mniszka lekarskiego

Zdaniem wielu specjalistów z zakresu ziołolecznictwa herbata z korzenia mniszka lekarskiego jest skuteczniejsza od chemioterapii. Korzeń mniszka lekarskiego, popularnie zwanego mleczem, zabija komórki rakowe, nie uszkadzając zdrowych komórek.

Kurkuma

Złota przyprawa ma potwierdzone licznymi badaniami właściwości antynowotworowe. Kuracja kurkumą wspiera skuteczność samej chemioterapii i radioterapii. Można ją stosować pod postacią suplementów jak również napoju.

  • Napój z kurkumy  – łyżeczka kurkumy, szczypta pieprzy lub ostrej papryki zalewa się ciepłą wodą.
  • Kurkumę można dodawać również jako przyprawę do potraw,. Dobrze komponuje się z zupami, mięsem, szczególnie drobiowym, ryżem.

Pestki z dzikiej moreli

Pestki moreli zawierają duże ilości witaminy B17. Badania nad ta witaminą trwają od lat i w innych krajach europejskich specjaliści dokumentują przypadki skutecznego zwalczenia przy jej użyciu nowotworów.  Witaminę B17 można stosować również profilaktycznie właśnie zjadając dziennie po kilka pestek dzikiej moreli.

FAQ – rak pęcherza moczowego

Czy  rak pęcherza dotyczy tylko osób w podeszłym wieku?
Rak pęcherza może rozwinąć się u osób w każdym wieku, wraz z wiekiem jednak jego rozwój jest bardziej prawdopodobny.

Czy rak pęcherza jest uleczalny?
Rak pęcherza wykryty we wczesnym stadium jest w pełni uleczalny. Wraz ze stopniem zaawansowania choroby, szanse na pełne uleczenie zmniejszają się, jednak to wcale nie oznacza, że nie da się go w pełni uleczyć.

Czy metody naturalne mogą być skuteczne w leczeniu raka pęcherza?
Wiele zależy od organizmu lecz większość metod naturalnych to sposoby na profilaktykę lub wsparcie konwencjonalnego leczenia.

Czy wyleczony rak pęcherza może powrócić?
Ryzyko nawrotów jest w tym przypadku duże, dlatego po wyleczeniu raka pęcherza należy wykonywać regularnie badania diagnostyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *